top of page

Гранат, яблуко та айва: що між цими символами спільного?

  • Фото автора: Олеся Зеліско
    Олеся Зеліско
  • 24 мар. 2019 г.
  • 2 мин. чтения

Обновлено: 25 мар. 2019 г.

Як тільки ви помітите навколо себе символи, вам одразу ж захочеться їх тлумачити. Майже так само, як ми розгадуємо сни, як шукаємо там приховані сенси. Але ви, як і я, думаю, зустрінете у своїх пошуках багато білих плям, незрозумілих місць, перекручувань і накладань значень. Не думаю, що вас це зупинить. Бо від того лише цікавіше!


Сьогодні ми поговоримо про гранат, яблуко та айву, як про трійку символів, значення яких у багатьох випадках схожі або ж ідентичні. Чому так? Почнемо зі спільних сюжетів.


Всі ми знаємо, що Єва послухала змія, спробувала плід із дерева пізнання добра і зла, тоді дала спробувати Адаму і далі по тексту. Тільки не всі знають, що заборонений плід не обов’язково яблуко, в Біблії про це нема ні слова.


І побачила жінка, що дерево добре на їжу, і принадне для очей, і пожадане дерево, щоб набути знання. І взяла з його плоду, та й з'їла, і разом дала теж чоловікові своєму, і він з'їв. (Буття 3:6)

В одних джерелах ми знаходимо відомості про те, що це був гранат, а в інших - що це неодмінно була айва.


Лукас Кранах Старший. Адам і Єва. 1526 рік.

Справа у тому, що всі три плоди позначали словом “яблуко”. Перша назва гранату - “пунічне яблуко” або ж “карфагенське”, вважається, що Давній Рим дізнався про гранат саме через Карфаген, тому у плоду з’явилася така назва. Своє сучасне називання він отримав пізніше, з латинської гранат - “зернистий”.


Айва ж називалася “кідонським яблуком” від назви давньогрецького полісу Кідонія на острові Крит. Вважається, що греки спочатку вирощували саме айву, а про яблуко дізналися пізніше.


Саме такою близькістю словесних позначень часто пояснюють суміжні мотиви і спільні сюжети. Наприклад, золоті яблука Гесперид означали вічну молодість і були подаровані Геєю дружині Зевса Гері. Пізніше Геракл викраде яблука, обхитрить Атланта, що тримає небо і це викрадення стане одним із подвигів героя. Проте деякі джерела свідчать, що золотими яблуками були саме плоди айви.


Едвард Берн-Джонс. Сад Гесперид. 1869 рік.

Міф про яблуко розбрату, яке ображена богиня розбрату Еріда підкинула богам, теж має варіанти. Адже золоте яблуко, яке Паріс повинен був віддати найпрекраснішій богині, а обирав він серед Афродіти, Афіни та Гери, за деякими версіями, теж було айвою.


Антон Рафаель Менгс. Суд Паріса. 1757 рік.

Про накладання значень у міфі про Паріса може свідчити і те, що атрибутом Афродіти, яка і стала володаркою золотого яблука, була айва. Можна побачити статуї богині із айвою у руках.


Але і це ще не все, адже Афродіта зображувалася і з гранатом теж! У богині був скіпетр, увінчаний цим плодом. Як атрибут богині кохання, гранат символізує кохання, шлюб, фертильність.


Перетини значень трапляються і далі, на Ренесансних полотнах, наприклад. Тепер гранат, яблуко та айва набувають християнських значень і зображаються з Мадонною та Ісусом. Тепер гранат означає воскресіння і надію на безсмертя, а яблуко та айва знову стають взаємозамінними і символізують спокуту і спасіння від гріхів.


Філліпіно Ліппі. Мадонна з дитям. 1483 рік.

Зв’язки між символами дедалі цікавіші, будемо розгадувати їх разом?

Comments


  • Сторінка автора

©2019 by Olesia. Proudly created with Wix.com

bottom of page