Сад Гесперид на полотнах художників
- Олеся Зеліско
- 25 мар. 2019 г.
- 1 мин. чтения
Прекрасні Геспериди мають особливу місію: стерегти золоті яблука вічної молодості від крадіїв. Для цього батько їхній спорудив могутні мури, а потім і дракона поселив поряд з доньками. Все аби вберегти дарунок Геї. Проте сміливців вистачало. Гераклу таки вдалося дістати яблука. Але не тільки героїв цікавив сад дочок Атланта, художники теж захопилися прекрасними німфами і втілили їх на своїх полотнах.
Німецький митець Ханс фон Маре побачив Гесперид такими. Темне, наче сутінки, тло і світлі тіла жінок, що виділяються. Я думаю, це схоже до зображення гріхопадіння Єви: червоний плід, змій на дереві, оголена жінка. Ми бачимо, що прекрасні німфи зображені в центрі триптиху, наче у центрі циклу життя. Ханса фон Маре вважають символістом, він часто звертався до міфології у своїх роботах, дослідники його творчості певні, що атмосфера полотен художника здатна допомогти втекти від жахів сучасності у класичну добу.
А це вже чарівні німфи американського художника Альберта Гертера, що був ілюстратором і творцем плакату за часів Першої світової війни. І яблука тут таки золоті, і Геспериди, втомлені засинають. Вдалині видніється океан, все спокійно і красиво. Але мені відчувається напруга, наче от зовсім скоро німфи не вбережуть найціннішого - яблук вічної молодості.
За однією із версій, Геспериди були доньками Геспера, вечірньої зорі. Саме так зобразив їх англійський ілюстратор-модерніст Артур Рекхем. Він створював ілюстрації до давньогрецьких та скандинавських міфів, англійських казок та книг для дітей. Його оформлення "Аліси у Країні Див" 1907 року вважається одним із найкращих у світі. А Гесперид він показав нам рішучими, сильними, вони очікують, що хтось прийде і захищають золоті яблука.
Commenti